Spójrz na swoją sytuację z „lotu ptaka”

by Dorota

Artykuł z magazynu „Szczęście podaj dalej” – Autor tekstu: Sylwia Olszewska

,,Nic nie jest w stanie mnie zranić, o ile ja na to nie pozwolę” ( E. Roosvelt)

Zastanawiam się ile jest ludzi  na świecie, którym udaje się przejść przez życie nie doświadczając emocjonalnego bólu, złości.  Człowiek to istota społeczna, ale też i cierpiąca. Ból, złość, smutek nie muszą jednak niszczyć naszego życia. Te emocje można  opanować i użyć ich do wzbogacenia życia – Twojego życia.  Fakt jest taki, że te emocje są też człowiekowi potrzebne do rozwoju, autorefleksji. Twoje życie jest twoim dziedzictwem, zatem spraw, by miało ono wartość.

Pomyśl chwilę, kto jest dla Ciebie najważniejszy, a potem co i jakie sprawy są istotne. Czasami koncentrujesz swoje myśli i działania, na rzeczach małoistotnych dla Ciebie, ale robisz to, bo chcesz posiadać rzeczy, które mają inni. Często na zewnątrz wszystko wygląda ,,pięknie’’ ludzie opowiadają nam niesamowite historie, chwalą się, a w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Porównywanie się do innych, szczególnie w aspekcie posiadania i odniesienie tych opowieści do siebie może wywoływać frustrację, zawiść, smutek. Uważamy, że nam się tak nie wiedzie,  jak innym. A te emocje, niszczą umysł i ciało. Dlatego też, zapominasz o tym, co już masz; o tym, co jest – o ludziach, zdrowiu, możliwościach, zasobach. Wypisz je sobie wszystkie, a zobaczysz jak zmieni się twoje podejście do innych czy do samego siebie, zmieni się też twój stan umysłu. Zaczniesz bardziej doceniać to z kim żyjesz, co masz. Jeżeli w Twoim otoczeniu są osoby, które faktycznie osiągnęły  swój sukces i mogłyby być dla Ciebie etycznym wzorem postępowania, zachowania, myślenia, to pogratuluj im i ucz się od nich.

Psychika i ciało lubią głaski, czyli pochwałę, uwagę, akceptację. Docenianie innych i siebie daje możliwość duchowego, emocjonalnego wzrostu. Umysł lubi, gdy mu się dziękuję.

Rano pomyśl, jak chcesz, aby Twój dzień wyglądał, jak chcesz się czuć, zachowywać, a wieczorem podziękuj – za dzień, za ludzi, za emocje. Twój umysł robi to, co mu mówisz. Jest myśl, emocja i działanie. Bycie wdzięcznym daje nam możliwość zmiany myślenia i spostrzegania rzeczywistości. Skoro to co mamy, nie daje nam szczęści i radości, to kiedy i  w jakim momencie zacznie?

By doceniać swoje życie, nie musimy się porównywać, do osób  które według nas, mają gorzej niż my i na tym porównaniu budować fikcyjne poczucie własnej wartości. Jest to iluzja bańki mydlanej, która i tak  kiedyś pęknie.

Podejmij świadomą decyzję o postrzeganiu swojego życia z perspektywy wdzięczności i prostego ,,dziękuję” za to co masz. Wdzięczność, ma swoją moc, ponieważ gdy doceniamy innych i  siebie, sprawiamy, że czujemy i postrzegamy się lepiej.  Bo w końcu szczęście według definicji psychologii pozytywnej to subiektywne zadowolenie ze swojego życia, więc to od Ciebie zależy czy chcesz wartościowo i szczęśliwie przeżyć swoje życie.

Czy musisz walczyć z samym sobą i innymi o swoje miejsce na świecie? Wdawać się w destrukcyjne konflikty? Spójrz na swoją sytuację w której jesteś z tzw. ,,trzeciej perspektywy’’, lub z ,,lotu ptaka”. Trzymanie się kurczowo swoich poglądów i przekonań, wpływa negatywnie na stan psychiki i relacji interpersonalnych. Nie dajemy wówczas przyzwolenia, że ktoś inny może mieć odmienne zdanie, lub że widzi sytuację w  której jesteśmy inaczej. Każdy człowiek ma swój punkt widzenia, wynikający z  potrzeb, wiedzy, doświadczenia. Trudności ze zmianą swojego przekonania, wynikają z braku zrozumienia mechanizmów funkcjonowania człowieka i percepcji świata.  Celem negatywnych przekonań, jest chronienie siebie i upraszczanie rzeczywistości. Jeśli chcesz zdrowo myśleć, odpowiedz sobie na 5 pytań zgodnie z zasadami zdrowego myślenia wg.   M. Maultsby:

  1. Czy to przekonanie oparte jest na faktach?
  2. Czy to przekonanie najlepiej pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?
  3. Czy to przekonanie najlepiej pomaga mi osiągnąć bliższe i dalsze cele?
  4. Czy to przekonanie najlepiej pomaga mi rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty z innymi lub unikać ich?
  5. Czy to przekonanie najlepiej pomaga mi czuć tak, jak chciał(a)bym się czuć?

Jeśli nie możesz odpowiedzieć ,,tak” na co najmniej trzy z tych pytań oznacza to, że dane przekonanie jest niezdrowe.

Obok każdego niezdrowego przekonania zapisz nowe, zdrowe myśli, które będą wobec niego przeciwstawne. Dla każdego niezdrowego przekonania, możesz mieć wiele zdrowych myśli. Zachęcam cię byś zapisał/a tyle ile ci przyjdzie do głowy. W miarę ćwiczenia i wielokrotności ich powtarzania, staną się one twoimi nowymi przekonaniami, a następnie postawami, które pozwolą ci wartościowo i cennie przeżyć swoje życie.

POSTY Z TEJ SAMEJ KATEGORII: