Wykład w Morskim Centrum Nauki o budowaniu dobrych relacji.

by Dorota

Dziś miałam ogromny zaszczyt wystąpić w Morskim Centrum Nauki i poprowadzić wykład pt. „BĄDŹMY RAZEM. Naturalnie o relacjach.” o budowaniu dobrych relacji – nie tylko z dziećmi. To było fantastyczne spotkanie z drugim człowiekiem.

Ogromnie dziękuję fundacji Fundacji Pełna Ciepła i Katarzynie Rogoźnickiej za zaproszenie.

Podczas prelekcji – zagłębiliśmy się w samą strukturę relacji. Kto jest tym kimś, kto buduje relacje z drugim człowiekiem, ze światem, z otoczeniem? Jaka relacja jest najważniejsza?

Najpierw przyjrzeliśmy się relacji z samym sobą – co możemy zrobić, by ta relacja była nie tylko poprawna, ale rzeczywiście dobra? Jaka jest w tym rola uważności i obecności, w czasach, gdy nasze przebodźcowane umysły zaplątane są do granic absurdu w koncepcjach, schematach i automatyzmach? Rozwijając ten temat dotkniemy nie tylko neurobiologii, ale i najgłębszych myśli filozoficznych.

Kolejne zagadnienie dotyczyło lęku. Dlaczego, by budować dobre relacje ze sobą i światem, jest tak istotne opanowanie stresu i lęku? Podczas prelekcji zostaną podane szybkie metody uspokojenia jego koszmarnej pętli.

Następnie przyjrzeliśmy się relacjom z perspektywy psychologii pozytywnej. Kolejnym aspektem poruszanym na wykładzie był sens życia połączony z realizacją wiodących wartości.

Na tak zbudowanym fundamencie zanurzyli się w końcu w temat będący istotą naszego spotkania – relacje z najbliższymi nam, najdroższymi i najbardziej ukochanymi – z dziećmi. Dlaczego na końcu? Bo aby zbudować dobrą relację z dzieckiem, potrzebne jest najpierw zbudowanie dobrej relacji z samym sobą.

Ogromnie dziękuję wspaniałej publiczności za cudowną atmosferę – mam nadzieję, że choć odrobinę udało mi się nakreślić zarysy budowania dobrych relacji .

POSTY Z TEJ SAMEJ KATEGORII: