Czy dobro jest dobre?

by Dorota

Artykuł z magazynu „Szczęście podaj dalej”

„Dobro jest dobre a nawet bardzo dobre, bo gdyby dobra nie było, to byłoby niedobrze” – Fafa Fafińska.

I to jest podstawa, która powinna towarzyszyć życiu każdego człowieka. Największym skarbem, dobrem jest drugi człowiek, o czym mowa jest w sztuce Stanisława Tyma „Skarb”. W sztuce tej dwóch bandziorów włamuje się do sejfu, mając nadzieję na znalezienie w nim wielkich skarbów. Otwierają go w pośpiechu i ku ich zaskoczeniu, w środku siedzi człowiek.

– Kim pan jest? Co pan tu robi? Przecież tu miał być skarb? – krzyczą wściekli i rozczarowani złodzieje.

– To ja jestem skarbem – odpowiada spokojnie mężczyzna.

Sztuka ta pokazuje nam, że to właśnie człowiek jest największym skarbem.

Proszę Pana i Proszę Pani, proszę więc spojrzeć w lustro i przyjrzeć się uważnie odbiciu. Jeżeli tam ujrzycie skarb, to będzie to najwyższe dobro…

14

  Michał Janicki

– Aktor Teatru Polskiego, Dyrektor Teatru Kameralnego


Wierzę, że wszystko co dajemy, do nas wraca. Czasami nie od razu, ale wraca:) Kwestią naszego wyboru jest to, co chcę dawać, a przede wszystkim w jaki sposób chcę tworzyć świat, w którym żyję. Chciałabym tworzyć świat, w którym takie wartości jak szczerość, przyjaźń i praca, która daje poczucie sensu są ważne. Bycie razem i tworzenie czegoś wspólnie, pomaganie sobie nawzajem, dbanie o dobre, bliskie relacje, to dla mnie istota dobrego życia. Jestem również przekonana, że warto czasami się zatrzymać i zastanowić co jest dla mnie dobre, ważne i prawdziwe.

Dobre często utożsamiam ze słowem “prawdziwe”. To dobre-prawdziwe wymaga od nas często więcej wysiłku, energii, więcej kosztuje. Ale warto. Bo to wraca – w postaci radości życia, szczęścia i satysfakcji z tego, co tworzymy. To my sami tworzymy nasze życie, więc wybieram DOBRE ŻYCIE.

11 (1)

   Gosia Osostowicz – Nauczycielka jogi


W moich przedsięwzięciach zawsze ważny jest dla mnie czynnik odpowiedzialności społecznej. Żaden biznes nie może operować w oderwaniu od ludzi i społeczności lokalnej, w której funkcjonuje. Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe utwierdziły mnie w przekonaniu, że przedsiębiorca ma wpływ na to jak wygląda rzeczywistość wokół niego i jego obowiązkiem jest kreowanie tej rzeczywistości w świadomy sposób. Nie tylko poprzez dostarczenie dobrego produktu – to jest z góry oczywiste – ale także poprzez wpływ na naszą jakość życia. Promocja świadomego stylu życia, idei, inicjatywy czy kierunku rozwoju powinny być naturalną częścią budowania strategii biznesowej. Po co to wszystko? Aby żyło nam się lepiej. Bo jak się żyje lepiej to jest dobrze.

15

   Marcin Raubo – Przedsiębiorca


W swoim życiu kieruje się dobrem, ponieważ wyznaje zasadę, że to co daję od siebie innym potem otrzymuję. Bycie dobrym człowiekiem i dawanie dobra to ważna sprawa w naszym codziennym życiu. Czasem jednak dobro może nie przynieść zamierzonego skutku, przeważnie, gdy spotyka się ze złem i nasza dobroć może zostać wykorzystana w negatywny dla nas sposób. Czasem też trzeba zapomnieć o dobru aby nauczyć np. swoje dziecko odpowiednich zachowań czy aby uchronić bliską osobę przed niechcianymi zdarzeniami. Dobro nie zawsze jest dobrem ale uważam, że nie to stwierdzenie powinno kierować naszym życiem. Powinniśmy być dobrymi ludźmi, powinniśmy dawać dobro i nim kierować się w życiu, bo dobro dane zawsze powróci…

13

   Sylwia Majdan – Projektantka mody

POSTY Z TEJ SAMEJ KATEGORII: