Seria filmów „Zrozum swój rozum” w czasach epidemii.

by Dorota

Zapraszam do obejrzenia filmów z serii „Zrozum swój rozum” w czasach epidemii – poświęconej głównie trudnym emocjom, a szczególnie tematowi jak zmniejszyć poziom lęku.

Czasy związane z kwarantanną i epidemią koronawirusa bezpośrednio uaktywniają w nas trudne emocje – niepokój związany z bytem, lęk o zdrowie swoje i najbliższych, bezsilność, bezradność, niemoc, a także różne formy złości od lekkiej irytacji do przemocy.

Chroniczne zaś negatywne emocje mają niesamowity wpływ na obniżenie działania naszego układu odpornościowego. Taka jest nasze fizjologia, z którą nie wygramy.

Co możemy zrobić? – zrozumieć funkcjonowanie mechanizmów związanych z emocjami i zacząć uspokajać umysł.

Jak to zrobić? – odpowiedź zawarta będzie w tych filmach.

Jako, że mamy taką sytuację jaką mamy, postanowiłam pomóc w niej na tyle ile potrafię i podzielić się z Wami moją wiedzą – szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie emocji. Zrobię to w sposób jak najbardziej „skondensowany”. W normalnych warunkach „Zrozum swój rozum” jest cyklem 6-tygodniowych warsztatów, podczas których przedstawiam wiele różnych tematów związanych z funkcjonowaniem umysłu, fizjologią emocji, zarządzaniem stresem czy psychologią pozytywną.

Teraz spróbuję tę wiedzę zawrzeć w kilku kilkunastominutowych filmach, co nie jest takie łatwe. Dlaczego? Po pierwsze – bo tej wiedzy jest bardzo dużo, a muszę ją przedstawić krótko i zwięźle tak, aby nakreślić kontekst – potrzebny do zaprezentowania Wam konkretnych narzędzi do pracy z emocjami. Po drugie – bo nigdy wcześniej nie nagrywałam filmów do samej kamery. Jestem wykładowcą, szkoleniowcem, pracuję z ludźmi. Wychodzę więc sama ze swojej strefy komfortu i uczę się w przyspieszony sposób (jak wiele osób w obecnych czasach) – nowych kompetencji. Wybaczcie więc wszelkie niedociągnięcia. Nie o perfekcję tu chodzi, a o szybką pomoc.

Sednem tych filmów jest przedstawienie konkretnych narzędzi do transformacji trudnych emocji – tak zwanych SZOOT-ów świadomości oraz STEP BY STEP-ów. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy naprawdę trudne czasy, podzielę się z Wami najnowszym narzędziem, które stworzyłam z myślą o „zaawansowanych”, czyli właśnie STEP BY STEP-ami. Narzędzie jest dedykowane transformacji stanów lękowych. Mając na uwadze dzisiejszą sytuację psychiczną wielu Polaków – udostępniam je teraz publicznie i dla każdego.

Sugeruję, by oglądać filmy po kolei, ponieważ każdy kolejny odcinek zawiera jakiś element z poprzedniego. Odcinki oglądane bez ciągłości będą wyrwane z kontekstu, a ich treść może być przez to niezrozumiała. Szczególnie jeśli chodzi o STEP BY STEP-y.

(edit. – z uwagi na złożoność narzędzia i niemożność przedstawienia go w krótkim filmie, udostępniam tę technikę w formie pisemnej TUTAJ). Opis SZOOT-ów znajduje się TUTAJ

W trakcie nagrywania bazuję na całej dostępnej mi wiedzy z zakresu: neurokognitywistyki, neurobiologii, stabilizacji i zrozumienia funkcjonowania umysłu, uważności, anatomii stresu, zarządzania emocjami, terapii egzystencjalnej, odkrywania sensu życia i psychologii pozytywnej.

Dorota.

POSTY Z TEJ SAMEJ KATEGORII: